Keříková fazole Yin Yang

10 semen


39 Kč


Znáte to, rozhodnout se, jestli bílé, nebo černé, je občas těžké. S fazolemi Yin a Yang už kompromisy dělat nemusíte. Tyto fazole plné hramonie rostou na keříku, který plodí silnou sklizeň mladých, nádherně jemných, 15 až 17 cm zelených fazolí, které mají jemnou lahodnou chuť.

Výrazný černobílý vzor ozdobený na sušených fazolích je pozoruhodným, trojrozměrným zobrazením známého čínského symbolu.

Rostliny dorůstají do výšky kolem 45 cm a 30 cm do šířky a produkují spoustu fazolí s jemnou lahodnou chutí. Nechte lusky dozrát a uschnout pro dramatickou dvoubarevnou fazoli.

Lze je vysévat do interiéru od poloviny dubna pro pozdější přesazování, nebo je lze vysévat přímo tam, kde mají růst, jakmile se půda zahřeje od konce května do července. Jsou ideální pro pěstování v terasových nádobách nebo na zeleninovém záhonu. Sklizeň čekejte zhruba za 60 dní, červen až říjen.

Mladé lusky lze sklízet jako zelené fazole a později jako suché fazole.

Máte-li jen malý prostor pro pěstování, pak vyberte tuto fazoli pro pěstování v nádobách. Není náročná a dobře se jí daří i v méně příznivých podmínkách.

Kde pěstovat:

Preferují růst ve vlhké, úrodné půdě na slunném, chráněném místě mimo silný vítr.

Fazole lze pěstovat i v květináčích. Vyberte hrnce o průměru alespoň 45 cm a ujistěte se, že je v nich dostatek drenážních otvorů.

Výsev: Vysévejte doma koncem dubna a května, venku koncem května až do července.

I když teploty neklesají pod bod mrazu, studený vzduch může poškodit rostliny fazolí, proto nevysazujte příliš brzy. Ven vysazujte až po posledních mrazících, od půlky května. Včasný výsev semen v interiéru poskytuje rychlejší a spolehlivější klíčivost. Fazole zaseté přímo venku často špatně klíčí, nebo je napadnou slimáci.

Vyhněte se problémům výsevem semen na konci dubna a května do květináčů. Robustní mladé rostliny budou připraveny k výsadbě venku během asi 5 týdnů, odrostou mnohem rychleji než venkovní výsev.

Zasejte jedno semínko fazole o hloubce 4 cm do 7,5 cm velkého květináče naplněného kvalitní zeminou. Dobře zalijte, označte a položte na slunný parapet, aby klíčily. Sazenice budou připraveny k výsadbě asi po třech týdnech. Před výsadbou umístěte do chladné místnosti, abyste se sazenice aklimatizovaly.

Alternativně lze fazole vysévat přímo do půdy mezi druhou polovinou května a polovinou června. Zasaďte dvě semena vedle vaší podpěry asi 5 cm hluboko. Zalijte. Po vyklíčení odstraňte menší a méně robustní ze dvou mladých rostlin. Jak rostou, zajistěte, aby se rostliny i nadále omotávaly kolem svých stonků.

 

Následná péče:

Fazole mají mělké kořeny, proto je pro ně důležitá pravidelná a vydatná zálivka.

 

Sklizeň:

Těšit se na první sklizeň můžete zhruba po 60 dnech. Čím více sklidíte, tím více fazole plodí. Většina by měla plodit lusky od konce července až do prvních mrazů nebo i déle, pokud jsou rostliny chráněny. Po uvaření nebuďte příliš zklamaní, pokud lusky ztratí trochu temnější barvy, protože mají tendenci přecházet do zelené.

Produkty ze stejné kategorie