Domácí mast pro všechny marody

Domácí mast pro všechny marody

Děti začaly chodit do školy a školek, a tak už přinesly domů první kašle a nějaké ty rýmičky. Je na čase udělat si na chladnější dny do zásoby mast, která vám v boji s nachlazením pomůže.

Co budete potřebovat:

25 g včelího vosku můžete zakoupit např. náš (4 srdíčka je ta správná míra)

200 ml slunečnicového oleje

20 g čerstvého rýmovníku pokrájeného na drobno

5 g sušené majoránky

5 g sušeného tymiánu

5 g sušené levandule lékařské

Já si bylinky suším ze zahrádky, ale kdo nemá, zajděte do potravin. Sušená levandule se dá velmi dobře sehnat i jako čaj.

 3 g vit. E (dá se zakoupit v lékárně)

 

Éterické oleje:

10 kapek Eukalyptus

10 kapek levandule

5 kapek mateřídouška

5 kapek meduňka s citronelou

5 kapek máty

(dá se požít i například bříza, heřmánek, borovice, rýmovníku, tymián a další) Podívejte se, co máte doma. Éterických olejů, které pomáhají při nastuzení je velká řada. Proto není vždy nutnost kupovat něco nového.

 

Kelímek na krém nejlépe 200 ml, nebo 2x 100 ml

 

Postup:

  1. Ve vodní lázni rozpusťte v oleji včelí vosk.
  2. Po rozpuštění vmíchejte do směsi všechny bylinky a nechte na mírném plameni 1 hodinu prohřívat. Směs musí být stále tekutá, nesmí vám tuhnout, ale neměla by vřít.
  3. Po hodině sundejte směs z plotýnky a nechte min. 8 hodin bylinky louhovat.
  4. Až máte bylinky vylouhované, tak opět směs ve vodní lázni rozehřejte a ihned přeceďte. Na cezení se dá využít plátno, nebo opravdu jemné sítko, nebo například kávový filtr. Přelijte do varné skleničky, nebo hrnečku. Cezení trvá déle, tak mi vždy začne krém tuhnout.
  5. Jestliže vám u dna začal krém tuhnout, pak je dobré ho opět ponořit do vodní lázně a nechat celý zkapalnit. V té chvíli přidejte směs éterických olejů a vit. E, zamíchejte a přelijte do kelímků.
  6. Kelímky nechejte otevřené stát, klidně několik hodin, aby zcela krém vychladnul (jinak by se vám krém začal v obalu potit a určitě by zplesnivěl). Po vychladnutí můžete krém uzavřít. Od data výroby vám vydrží zhruba 6 měsíců. Krému dělá dobře chlad, lednička je proto jeho přítel. Vitamín E jako konzervant není všemocný, je dobré se vším, s čím budete pracovat, držet v naprosté čistotě, aby se krém nezačal kazit dříve.

 

Použití:

Krém natírejte na prsa, záda a čelo nemocného několikrát za den. Stačí jen lehké množství, úleva je téměř okamžitá. Krém skvěle působí po bodnutí hmyzem, když se chcete zbavit nepříjemného svědění.Zpět na seznam článků