Co taklhe vyrobit svíčku ve skle?

Co taklhe vyrobit svíčku ve skle?

Už dlouho jsem se chystala udělat větší svíčky. Byla to daleká cesta, protože zásadně nechodím zkratkami, ale lezu u všeho přes Himaláje.

Nejdříve jsem chtěla vonné svíčky dělat čistě včelí, ale ukázalo se to trochu nepraktické. Původně zamýšlená svíčka jen ze včelího vosku se 100 % esenciálními oleji vzala za své. Cena se šplhala k astronomickým výšinám. Tak jsem zvolila kompromis, sehnala jsem ten nejluxusnější sójový vosk. Musel splňovat vše nej, a hlavně musel být z přátelského hospodářství. Prostě, aby neničil tuhle planetu, když už šahám po nějakém jiném vosku než včelím.

Vosky jsem namíchala 50 na 50. Jenže knoty, které předtím skvěle seděly na včelí vosk, tak na kombinaci včelího se sójovým byly strašně silné. Následovala alchymie hledání správného knotu, kterou už jsem podnikla jednou se včelím. Díky tomto jsem si uvědomila zajímavou věc. Sójový vosk je o dost měkčí, bod tání má nižší, a také rychleji ubývá než včelí vosk. Včelí vosk jeho vlastnosti výrazně zlepšil.

Důležitý byl také obal svíčky. Nechtěla jsem jít do skleniček, které pak člověk vyhodí. Chtěla jsem něco praktického. Navštívila jsem naši sklárnu ve Voticích na České Sibiři a ejhle, co hledám, bylo zde. Všechno mají z varného skla, to je přesně to, co potřebuji. Absolutně luxusní vánoční skleničky a něžné skleněné hrnečky. Jak ze skleničky dostat zbytky vosku, napíšu zase jindy, ať se nenudíte. 😊

Zavírání u svíčky je důležité, aby si svíčka držela vůni a když se bude zhasínat, tak aby nečoudila. Vyměřila jsem si vršky skleniček a našla výrobce korků v Čechách. Jeden rozměr pasoval. Rovnou jsem objednala, ani se neptejte kolik kusů. Věřím vám, že se svíčky budou prodávat. 😊 Korky dorazily, ale u vánočních skleniček propadávaly. Pár milimetrů a jaký průšvih! Chtělo se mi brečet. Vyrazila jsem do krámku na náměstí ve Voticích – Domácí štěstí. Mají ho tam dvě dámy, které jsou neuvěřitelně milé a rády pomáhají. Původně jsem korek chtěla omotat nějakým provázkem, ale vypadalo to divně. V krámku mají i luxusní látky. Zjistily jsme, že to bude to prvé ořechové, co hledám, to utěsní skleničku a špunt bude fungovat. Při pálení, se nebojte skleničku přiklopit opět látkou s korkem, protože ohni dojde rychle vzduch a svíčka zhasne, aniž by látce ublížila (vše prošlo náročným testovacím zařízením, které jsem nabízeli i NASA, ale zatím neodpověděli).

Myšlenka svíčky. Přijde mi, že taková svíčka, která je pořádná a má dlouho hořet by měla mít duši, nějakou myšlenku, kterou se budu moct zaobírat, když budu sledovat její plamínek. Tím vznikl nápad, aby tyto skleničkové svíčky byly literární. Jméno dostanou po knize a ke svíčce bude na malém lístečku citát z knížky. 

Pak už mi nic nebránilo výrobě. Ne, přece jsem ještě nebyla na Everestu… Takže bloklá záda, a to pořádně. Víc jak třetí týden a můj pohyb se nezlepšuje. Z první svíčky, kterou jsem chtěla pustit do světa – Manon Lescaut, byly náhle vánoční svíčky Vánoční koleda, Advent a Vánoce Hercula Poirota.  

Tak snad je oceníte a budete mít krásné, voňavé a zářivé Vánoce. Po Vánocích se snad dostane zrození i Manon a další zajímavé kousky.  Zpět na seznam článků