Chrpa luční růžová

20 semen


37 Kč


Chrpa luční růžová je původní rostlina Evropy a nyní roste divoce ve všech mírných oblastech. Horní polovina rostliny je vícekmenná a vytváří mnoho květů. Bohaté odstíny modré jsou velmi vyhledávané jak pro zahradní dekorace, tak pro květinové aranžmá.

Chrpy z krajiny velmi mizí. Za drastický úbytek chrp může moderní zemědělství. Zvýšené používání herbicidů a hnojiv, vývoj vysoce konkurenceschopných odrůd plodin, ničení okrajů polí, zánik tradičního střídání plodin a přeměna okrajové orné půdy na pastviny, to vše pomohlo zničit populace jedné z našich nejatraktivnějších letních květin.

Jsou to jedny z nejnádhernější letniček. Chrpy se velmi lehce pěstují, kvetou celé léto, jsou z nich skvělé řezané květiny a zbožňují je motýli, včely a čmeláci.

Další výhodou je, že jsou vytrvalé letničky, což znamená, že je lze vysévat pozdě na podzim nebo velmi brzy na jaře. Sazenice se stihnou vyvinout, než nastanou mrazy. Během chladných měsíců si vytvoří silné kořeny, což jim umožní vyrůst ve větší rostliny a vykvést o šest týdnů dříve.

Vyžadují slunné, otevřené stanoviště s chudou půdou na živiny. Když pomyslíme na chrpy, představíme si, jak běháme po jejich rozlehlých polích, ale k jejich pěstování nepotřebujete obrovskou plochu, ve skutečnosti se dají snadno pěstovat v nádobách i na balkóně.

Výsev: Vysévejte v srpnu až září pro časné letní kvetení příštího roku nebo vysévejte přímo tam, kde mají kvést v březnu až dubnu

Přímé setí: Vysévejte tence, 3 mm hluboko do řádků vzdálených 30 cm od sebe, do dobře kultivované půdy, která byla shrabána na jemný sklon. Pravidelně zalévejte, zejména v suchých obdobích.

Když jsou květiny dostatečně velké, aby se s nimi dalo manipulovat, nařeďte sazenice na 15 cm od sebe.

Výsev v interiéru:

Zasejte do květináčů nebo tácků s vlhkou půdou a zasypte velmi jemnou hlínou. Po výsevu je dejte na světlé místo světlo, protože to napomáhá klíčení. Udržujte při 15 až 20 °C. Udržujte povrch substrátu vlhký, ale ne podmáčený. Klíčení obvykle trvá 14 až 21 dní.

Když jsou dostatečně velké, aby se s nimi dalo manipulovat, přesaďte je do 7 cm velkých květináčů. Rostliny přezimujte v chladných, lehkých a nemrznoucích podmínkách, než je příští jaro vysadíte, mohou růst i ve skleníku.

Pěstování:

Tato plně odolná rostlina vyžaduje slunné stanoviště. Roste ve většině dobře odvodněných půdách, dokonce i v chudé půdě.

Nepřehnojujte, protože to povede k nadměrnému růstu listů na úkor květů.

Delší rostliny mohou potřebovat lehkou oporu. Odstraňování odkvetlých květů napomáhá dalšímu kvetení.

Produkty ze stejné kategorie